ECB vykdomosios valdybos nario Piero Cipollonės įvadinis pranešimas Europos Parlamento Ekonomikos ir pinigų politikos komitete
Briuselis, 2025 m. balandžio 8 d.
Man didelė garbė šiandien būti čia ir tęsti mūsų diskusiją apie skaitmeninį eurą.
Yra daug svarių argumentų už skaitmeninio euro įvedimą. Visus juos, mano manymu, sieja vienas pagrindinis principas – siekis sustiprinti Europos strateginę autonomiją.
Šiandien norėčiau panagrinėti, kaip strateginė autonomija pasireiškia praktiškai, vykdant kasdienius mokėjimus, aptardamas itin svarbų grynųjų pinigų vaidmenį ir skaitmeninio euro naudą.
Tarptautinė aplinka tapo mažiau nuspėjama, todėl atėjo laikas imtis konkrečių veiksmų.
Vis daugiau mažmeninių mokėjimų atliekami skaitmeniniu būdu[1]. Vartotojai vis dažniau renkasi skaitmenines mokėjimo priemones atsiskaitydami prekybos vietose ir vis dažniau apsiperka internetu. Tačiau didelė šių atsiskaitymų dalis atliekama per neeuropinius paslaugų teikėjus. Šiandien 13-os euro zonos šalių gyventojai, atsiskaitydami fizinėse parduotuvėse ir paslaugų teikimo vietose, naudojasi tik tarptautinėmis mokėjimo kortelėmis ar mobiliaisiais sprendimais[2]. Bet net ir tada, kai yra nacionalinės mokėjimo kortelės, norint atlikti mokėjimą į kitą euro zonos šalį, jomis galima naudotis tik kartu naudojant tarptautinių mokėjimo kortelių rinkoženklius. Netolimoje ateityje tai galėtų peraugti į priklausomybę nuo kitų privačių mokėjimo priemonių, pavyzdžiui, neeuropinių stabilizuotųjų virtualiųjų valiutų (angl. stablecoins).
Pernelyg didelis pasikliovimas trečiųjų šalių paslaugų teikėjais silpnina mūsų atsparumą ir kelia grėsmę mūsų monetariniam suverenumui[3]. Tačiau jis taip pat padeda suvokti, kad mums skubiai reikalingas skaitmeninis euras. Nesiimdami veiksmų, ne tik patirtume didelę riziką, bet ir praleistume puikią galimybę.
Grynieji pinigai atlieka esminį vaidmenį užtikrinant finansinę įtrauktį ir atsparumą
Nepaisant sparčios skaitmenizacijos mažmeninių mokėjimų srityje, grynieji pinigai tebėra Europos finansų sistemos kertinis akmuo. Šiuo metu jie – mūsų vienintelė suvereni mokėjimo priemonė.
Vis dar didelė grynųjų pinigų paklausa[4] rodo, kaip svarbu užtikrinti, kad jie ir toliau būtų patogi, saugi ir visuotinai priimama mokėjimo ir taupymo priemonė.
Grynaisiais pinigais užtikrinama finansinė įtrauktis. Jie taip pat atlieka labai svarbų vaidmenį palaikant mūsų mokėjimo sistemų ir ekonomikos atsparumą. Krizės atveju, pavyzdžiui, dėl kibernetinių išpuolių ar energijos tiekimo sutrikimo, grynieji pinigai yra patikima atsarginė priemonė. Tuo įsitikinome ir per gaivalines nelaimes, pastaraisiais metais paveikusias kai kurias euro zonos šalis.
Atsižvelgdami į tai, Eurosistemoje esame tvirtai įsipareigoję užtikrinti, kad grynieji pinigai ir toliau būtų Europoje plačiai prieinama ir priimama mokėjimo priemonė. Tam esame parengę išsamią grynųjų pinigų strategiją[5] ir atnaujiname eurų banknotų dizainą, kad jie būtų tinkami ir ateityje.
ECB labai palankiai vertina siūlomą reglamentą dėl eurų banknotų ir monetų, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, statuso. Kaip išdėstėme savo pateiktoje nuomonėje, šiuo reglamentu turėtų būti aiškiai uždrausta mažmenininkams ar paslaugų teikėjams iš anksto vienašališkai nusprendus nepriimti grynųjų pinigų. Juo taip pat turėtų būti užtikrinta, kad valstybių narių bankų sektorius būtų atsakingas už esminių grynųjų pinigų paslaugų teikimą tiek privatiems, tiek verslo klientams ir kad visoje euro zonoje būtų užtikrinta gera prieiga prie eurų išgryninimo ir įnešimo į sąskaitą punktų[6].
Kintant geopolitinei aplinkai, reikia didinti Europos strateginę autonomiją skaitmeninių mokėjimų srityje
Turime taip pat siekti, kad europiečiai turėtų saugią ir patikimą skaitmeninę mokėjimo priemonę, kuri papildytų grynuosius pinigus ir jų privalumais leistų naudotis ir skaitmeninėje plotmėje. Didėjant skaitmeninių mokėjimo priemonių populiarumui ir jų naudojimo atvejų įvairovei, nebepakanka vien to, kad grynieji būtų priimami ir prieinami. Pavyzdžiui, apsipirkimas internetu sudaro daugiau nei trečdalį mažmeninių sandorių, tačiau apsiperkant internetu grynieji pinigai negali būti naudojami, o pasinaudoti europine mokėjimo paslauga dažnai yra neįmanoma[7]. Dėl to esame priversti naudotis neeuropinėmis mokėjimo sistemomis. Tai struktūrinis trūkumas, kurį turime pašalinti.
Europa negali sau leisti pernelyg stipriai kliautis neeuropiniais mokėjimo sprendimais. Padidėjusios geopolitinės įtampos sąlygomis tai mus daro priklausomus nuo trečiųjų šalių geranoriškumo. Būtinybė išsaugoti savo autonomiją gynybos ir energetikos srityje jau yra visiškai akivaizdi. Tačiau ne mažiau svarbu užtikrinti autonomiją ir bazinių paslaugų, tokių kaip kasdieniai mokėjimai, srityje. Be jos esame pažeidžiami geopolitinių grėsmių ir rizikuojame netekti savo monetarinio suverenumo. Pastarojo meto tarptautiniai pokyčiai šią riziką tik didina.
Mūsų priklausomybė nuo trečiųjų šalių mokėjimo paslaugų teikėjų silpnina mūsų ekonominį potencialą ir gebėjimą konkuruoti. Dėl mokėjimų rinkos fragmentacijos Europos mokėjimo paslaugų teikėjams dažnai trūksta masto, kad savo paslaugas galėtų siūlyti visoje ES. Tai naudinga neeuropiniams paslaugų teikėjams, gebantiems savo paslaugas siūlyti ne tik Europos, bet ir tarptautiniu lygmeniu.
Susiskaidžiusi mūsų rinkos struktūra mums dar ir brangiai kainuoja. Tačiau gali būti ir kitaip – mes patys galime nuspręsti, kiek vieninga turėtų būti mūsų mokėjimų rinka.
Iš duomenų matyti, kad nacionalinės mokėjimo kortelės praranda rinkos dalį visoje Europoje[8], o pagal tarptautines schemas Europos bankams ir prekybininkams taikomi dideli įkainiai[9].
Vis labiau populiarėjant elektroninėms piniginėms, pavyzdžiui, PayPal arba Apple Pay, Europos bankai nukenčia, nes negauna su jomis susijusių duomenų ir pajamų iš įkainių.
Naujosios JAV administracijos neseniai priimtos priemonės, skirtos populiarinti kriptoturtą ir JAV doleriais užtikrintą stabilizuotąją virtualiąją valiutą, kelia susirūpinimą dėl Europos finansinio stabilumo ir strateginės autonomijos. Dėl šių priemonių gali būti ne tik toliau netenkama duomenų ir pajamų iš įkainių, bet ir indėlių eurais, kurie būtų perkeliami į JAV, o dolerio vaidmuo tarptautiniuose mokėjimuose gali dar labiau sustiprėti. Be to, privačios įmonės vis dažniau priima klientų mokėjimus stabilizuotąja virtualiąja valiuta, o tai gali daryti plataus masto poveikį monetariniam suverenumui[10].
Matydami tokius pokyčius, suverenumą galime išsaugoti tik per viešojo ir privačiojo sektorių bendradarbiavimą, kurio pagrindas būtų skaitmeninis euras – ES teisės aktais pagrįsta suvereni europinė mokėjimo priemonė.
Skaitmeninis euras padėtų išsaugoti galimybę euro zonai pačiai spręsti dėl savo finansinės ateities. Turėdami saugią ir visuotinai priimamą skaitmeninę mokėjimo priemonę, kuri būtų tinkama visiems mokėjimo atvejams ir, svarbiausia, būtų valdoma Europos, taptume mažiau priklausomi nuo trečiųjų šalių paslaugų teikėjų. Be to, būtų apribotos galimybės trečiųjų šalių stabilizuotosioms virtualiosioms valiutoms euro zonoje tapti įprasta atsiskaitymo priemone[11].
Skaitmeniniu euru Europos vartotojai galėtų atlikti skaitmeninius mokėjimus paprastai ir saugiai, o jo bazinėmis funkcijomis būtų galima naudotis nemokamai. Jis patenkintų visus mokėjimo poreikius visoje euro zonoje, kartu užtikrinant privatumą[12]. Europos prekybininkai būtų apsaugoti nuo pernelyg didelių įkainių, nustatytų pagal tarptautinių mokėjimo kortelių schemas, ir sustiprėtų jų derybinės pozicijos derantis dėl įkainių su šių schemų valdytojais[13].
Be to, skaitmeniniu euru būtų galima naudotis ir nesant mobiliojo ar interneto ryšio – mūsų kasdieniai mokėjimai taptų atsparesni, nes ir vartotojai, ir prekybininkai skaitmeniniu euru galėtų naudotis ir neprisijungę prie tinklo.
Svarbu paminėti ir tai, kad skaitmeninis euras suteiktų Europos mokėjimo paslaugų teikėjams galimybę vėl veikti savarankiškai[14]. Jis nekonkuruotų su privačiomis iniciatyvomis. Kaip tik būtų skatinama sinergija ir sudaromos sąlygos privačias iniciatyvas lengviau plėsti visoje ES. Tai padėtų pašalinti dabartinę rinkos fragmentaciją lėmusias priežastis.
Vienas iš tokios sinergijos pavyzdžių būtų integruotas sprendimas, kuris, taikant bendrus skaitmeninio euro standartus, leistų privačių iniciatyvų vykdytojams teikti paslaugas visoje euro zonoje ir visose mokėjimo situacijoje.
Tai reikštų, kad vartotojams nebereikėtų alternatyvių trečiųjų šalių mokėjimo sprendimų. Europos bankai neprarastų savo klientų ir už jų teikiamas paslaugas būtų tinkamai atlyginama.
Mokėjimų pasaulis sparčiai keičiasi, todėl labai svarbu dėti pastangas jau dabar baigti rengti skaitmeninio euro teisės aktus.
Neveiklumo padariniai tampa vis akivaizdesni. Nieko nedarydami galime prarasti savo finansinės infrastruktūros kontrolę ir tapti labiau priklausomi nuo trečiųjų šalių sistemų, be to, gali sutrikti mūsų bankų ir kredito sistemų veikimas. Atidėliodami skaitmeninio euro išleidimą, sulėtintume mūsų viešojo ir privačiojo sektorių atsaką į šias rizikas. Europos piliečiai tikisi, kad mes Europai užtikrinsime galimybę pačiai būti pokyčių kūrėja, o ne jų stebėtoja.
Skaitmeninio euro projektas vyksta pagal planą
Dabar norėčiau pakalbėti apie mūsų projekto techninę pažangą.
Teisinis reguliavimas atlieka esminį vaidmenį apibrėžiant skaitmeninio euro veikimo klausimus, įskaitant jo, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, statusą ir privatumo apsaugą. Skaitmeninio euro projektas vyksta, kaip suplanuota – artėjame prie parengiamojo etapo pabaigos[15].
Kartu su rinkos dalyviais rengiame skaitmeninio euro taisyklių sąvadą – vieną bendrą mokėjimų skaitmeniniu euru taisyklių, standartų ir procedūrų rinkinį[16]. Anksčiau klausėte, kokią naudą skaitmeninis euras duotų privačiajam sektoriui. Šis taisyklių sąvadas suteiks galimybę Europos mokėjimo paslaugų teikėjams savo paslaugas euro zonoje teikti plačiau, nes jie galės pasinaudoti skaitmeninio euro atviraisiais standartais ir skaitmeninio euro, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, statusu. Kai tik teisėkūros institucijos priims reikiamus teisės aktus, šiuos standartus bus galima baigti rengti ir rinkos dalyviai galės pradėti jais naudotis dar prieš galimą skaitmeninio euro išleidimą[17]. Taip prekybininkai ir vartotojai naudą gautų netgi anksčiau. Antroje šios savaitės pusėje paskelbsime naujausią informaciją apie mūsų pažangą rengiant taisyklių sąvadą.
Nepaprastai svarbu, kad skaitmeninis euras užtikrintų finansų sistemos stabilumą – išgirdome, kas jus neramina šiuo klausimu, ir tai yra vienas iš pagrindinių mūsų prioritetų. Kaip jau minėjau, kai matėmės pastarąjį kartą, šiuo metu rengiame metodiką, sukursiančią tvirtą analitinį pagrindą skaitmeniniu euru laikomo likučio limitui nustatyti[18]. Ši metodika pagrįsta trimis teisės aktų projekte nurodytais pamatiniais dalykais – naudojimosi patogumu, pinigų politika ir finansiniu stabilumu. Metodiką rengiame atsižvelgdami į visų rinkos suinteresuotųjų subjektų pateiktus atsiliepimus, o rezultatus planuojame paskelbti šią vasarą. Iš preliminarių duomenų jau matyti, kad naudojimasis skaitmeniniu euru kasdieniams mokėjimams nepakenks finansiniam stabilumui ir netrukdys vykdyti bankų priežiūros ar pinigų politikos.
Šios viešojo ir privačiojo sektorių pastangos vėl tapti savarankiškiems mažmeninių mokėjimų erdvėje bus sėkmingesnės, jei jos taip pat skatins inovacijas, kaip kai kurie iš jūsų jau esate minėję. Todėl praėjusių metų spalio mėn. paskelbėme kvietimą pareikšti susidomėjimą dalyvauti skaitmeninio euro inovacijų partnerystėje[19]. Pagrindinis tikslas – eksperimentuoti su sąlyginiais mokėjimais ir kitais naujoviško mokėjimo atvejais. Pavyzdžiui, nagrinėjame galimybę leisti atlikti mokėjimą tik tuo atveju, jei tam tikra paslauga suteikta, taip išvengiant ilgos ir neaiškios kompensavimo procedūros.
Sulaukėme didelio susidomėjimo iš įvairių rinkos sektorių – apie 100 pareiškėjų norėtų toliau eksperimentuoti su naujais mokėjimo atvejais ir technologiniais sprendimais[20]. Šios inovacijų partnerystės galiausiai bus naudingos visiems skaitmeninio euro paslaugų teikėjams ir naudotojams. Paslaugų teikėjai galės išplėsti savo klientų ir pajamų bazes, o naudotojams bus naudingos naujoviškos mokėjimo galimybės.
Taip pat sklandžiai vyksta techninis darbas sprendžiant privatumo, mokėjimų nesant ryšio ir operacinio atsparumo klausimus. Šiuo metu taip pat vykdome viešuosius pirkimus, kad sudarytume pagrindų susitarimus su galimais būsimais skaitmeninio euro paslaugų teikėjais[21].
Galiausiai norėčiau pažymėti, kad atliekame išsamius naudotojų patirties tyrimus, siekdami išsiaiškinti, kokius naudotojų prioritetus galėtume įgyvendinti, ir užtikrinti, kad skaitmeninis euras žmonėms būtų tikrai naudingas[22]. Tai paminėta ir neseniai paskelbtoje Europos Parlamento rezoliucijoje dėl ECB metinės ataskaitos[23].
Išvada
Norėčiau apibendrinti.
Veiksmų turime imtis dabar. Jei norime padidinti savo atsparumą galimiems sutrikimams ir sumažinti vis didėjančią priklausomybę nuo trečiųjų šalių įmonių, privalome skubiai daryti pažangą tiek skaitmeninio euro, tiek grynųjų pinigų, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, statuso reglamentavimo srityse.
Europos strateginės autonomijos svarbą pabrėžiame nuo pat skaitmeninio euro projekto pradžios[24]. Gera žinia yra ta, kad pastaraisiais metais teisėkūros institucijos ir ECB daug nuveikė šiuo klausimu.
Tai yra bendras Europos viešojo ir privačiojo sektorių projektas, o kad jis pavyktų, jūs, kaip viena iš teisėkūros institucijų, atliekate kertinį vaidmenį. Atėjo laikas užtikrinti, kad Europos strateginė autonomija itin svarbioje mokėjimų srityje taptų realybe.
Sėkmingam skaitmeniniam eurui reikalingi patikimi ir į ateitį orientuoti teisės aktai. ECB yra pasirengęs prisidėti prie jūsų svarstymų techninėmis įžvalgomis. Be abejo, ir toliau jus informuosime apie daromą pažangą.
Sparčiai kintančiame pasaulyje parodykime visiems europiečiams, kad drąsiai reaguojame į iššūkius, saugome mūsų valiutą ir užtikriname laisvę kiekvienam mokėti taip, kaip nori.
Dėkoju už dėmesį.
ECB (2024), Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE), December.
ECB (2025), Report on card schemes and processors, February. Be to, tik nedaugelyje Europos šalių vartotojai, apsipirkdami internetu, gali naudotis nacionaliniu mokėjimo sprendimu.
Remiantis naujausia ECB mokėjimų statistika, 2024 m. pirmąją pusę 66 % visų elektroniniu būdu inicijuotų operacijų, atliktų naudojantis euro zonoje išduotomis mokėjimo kortelėmis, teko tarptautinėms mokėjimo kortelių schemoms (2022 m. – 61 %).
Šiuo metu bendra apyvartoje cirkuliuojančių eurų banknotų vertė yra šiek tiek mažesnė nei 1,6 trilijono eurų. O banknotų apyvarta yra sparti: per 2024 m. bankų savo klientams išduotų banknotų vertė buvo panaši – truputį virš 1,6 trilijono eurų.
Eurosistemos grynųjų pinigų strategijos tikslas – užtikrinti, kad grynieji pinigai būtų visada plačiai prieinami ir priimami kaip mokėjimo ir taupymo priemonė. Taip pat žr. ECB (2025 m.) „ECB atrinko būsimų eurų banknotų motyvus“, pranešimas spaudai, sausio 31 d.
Tokiu būdu užtikrinamas atsiskaitymų fizinėse parduotuvėse ir paslaugų teikimo vietose teisinis tikrumas ir derėjimas su reglamento dėl skaitmeninio euro projekto nuostatomis. Žr. pasiūlymą dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl eurų banknotų ir monetų, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, Europos Komisija, COM(2023) 364 final, 2023 m. birželio 28 d., ir 2023 m. spalio 13 d. Europos Centrinio Banko nuomonę dėl pasiūlymo dėl reglamento dėl eurų banknotų ir monetų, kaip teisėtos mokėjimo priemonės (CON/2023/31).
ECB (2024), op. cit.
ECB (2025), Report on card schemes and processors, February.
EuroCommerce (2024), “EU businesses’ competitiveness impacted by current cards payments landscape – a call for urgent action”, position paper, 8 July.
Pavyzdžiui, PayPal paskelbė planus iki 2025 m. pabaigos pasiūlyti savo stabilizuotąją virtualiąją valiutą – PayPal USD (PYUSD) – kaip mokėjimo galimybę daugiau kaip 20-iai milijonų mažų ir vidutinio dydžio prekybininkų. Naudodamiesi nauja sąskaitų apmokėjimo PYUSD funkcija, prekybininkai galės lengvai atsiskaityti su savo tiekėjais stabilizuotąja virtualiąja valiuta. Užuot vykdę mokėjimus per tradicinius bankų tinklus, verslai galės iš karto siųsti PYUSD, nedalyvaujant tarpininkams. PYUSD gali būti naudojama visur, kur priimami PayPal mokėjimai, įskaitant milijonus prekybininkų visame pasaulyje. Todėl PYUSD jau dabar gali būti naudojama atsiskaitant e. prekybos platformose ir mokėjimo terminaluose, o prekybininkai ja gali priimti klientų mokėjimus.
Taip pat žr. Lane, P.R. (2025), “The digital euro: maintaining the autonomy of the monetary system”, speech at the University College Cork Economics Society Conference 2025, Cork, 20 March.
Atsiskaitymo nesant ryšio funkcija suteiktų galimybę skaitmeniniu euru naudotis net ir tada, kai mobilusis ar interneto ryšys yra silpnas arba jo išvis nėra. Prieš atlikdami mokėjimą, naudotojai turėtų būti pasipildę savo skaitmeninio euro, naudojamo nesant ryšio, sąskaitą – lėšos būtų saugomos naudotojo įrenginyje. Mokėjimas būtų atliekamas nedalyvaujant trečiosioms šalims. Daugiau apie tai žr. Daman, M.G.A. (2024), “Making the digital euro truly private”, The ECB Blog, ECB, 13 June.
Kaip ir kitų dabartinių mokėjimo sistemų atveju, skaitmeninį eurą platinantys mokėjimo paslaugų teikėjai galėtų už šias paslaugas imti komisinį atlyginimą iš prekybininkų. Pagal Europos Komisijos pateiktą teisės akto dėl skaitmeninio euro projektą būtų nustatyta prekybininkų ir mokėjimo paslaugų teikėjų mokamo komisinio atlyginimo dydžio viršutinė riba. Eurosistema padengtų skaitmeninio euro schemos ir infrastruktūros kūrimo išlaidas, taip, kaip dabar padengia su banknotų gamyba ir išleidimu susijusias išlaidas.
Rinkoje jau įgyvendinama keletas iniciatyvų, kuriomis siekiama sukurti visą Europą apimančius sprendimus. Pavyzdžiui, 14 Prancūzijos, Vokietijos, Belgijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo bankų pagal Europos mokėjimų iniciatyvą deda pastangas rinkoje įtvirtinti naują rinkoženklį – Wero. Šiuo metu siūlomi Wero mokėjimo sprendimai, skirti tarpusavio atsiskaitymams ir apsipirkimui internetu (kai ši priemonė priimama). Nors tai ir teigiamas pokytis, Wero dar nėra plačiai naudojama ES. Be to, neplanuojama šios priemonės diegti mokėjimo terminaluose naudojant bekontakčio ryšio (angl. NFC) technologiją. Kitas pavyzdys – sukurtas Europos mokėjimų aljansas, EuroPA, o jo nariai Bancomat, Bizum ir MB WAY pradėjo teikti paslaugas, leidžiančias naudotojams Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje ir Andoroje momentiniu būdu siųsti ir gauti pinigus per mobiliojo telefono numerį. Nors nacionalinių mokėjimo schemų sąveikumas gali padėti sujungti atskiras mokėjimo sistemas, norint, kad mokėjimai būtų iš tiesų sklandūs ir integruoti, reikia įveikti dideles technines, reguliavimo ir su naudotojų patirtimi susijusias kliūtis, ypač turint galvoje įvairius mokėjimo atvejus, pavyzdžiui, mokėjimo terminalus ir e. prekybą. Įgyvendinant šias privačias europines iniciatyvas, galėtų būti pasinaudojama skaitmeninio euro atviraisiais standartais ir jo, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, statusu, taip plečiantis į naujas šalis ir naujiems mokėjimo atvejams ieškant ekonomiškai efektyvesnių sprendimų.
ECB (2024), Progress on the preparation phase of a digital euro – Second Progress Report, 2 December.
Siekiant rinkti informaciją iš finansų sektoriaus, vartotojų ir prekybininkų, Eurosistemoje buvo sukurta skaitmeninio euro schemos taisyklių sąvado rengimo grupė. Grupę sudaro 22 viešojo ir privačiojo sektorių ekspertai, turintys patirties finansų ir mokėjimų srityse. Žr. ECB (2023) “Members of the Rulebook Development Group”, 15 February. Dėl išsamesnės informacijos žr. Piero Cipollonės laišką Europos Parlamento Ekonomikos ir pinigų politikos komiteto pirmininkei Aurorei Lalucq “Update on work of digital euro Rulebook Development Group”, 5 September 2024.
Skaitmeninio euro taisyklių sąvadas nustatytų bendruosius standartus visoje euro zonoje. Privatūs subjektai galėtų nemokamai naudotis skaitmeninio euro priėmimo standartais ir jų pagrindu kurti ir vystyti savo paslaugas. Privatiems paslaugų teikėjams taip būtų užtikrinta techninė atitiktis mokėjimų priėmimui visoje Europoje, o tai užtikrintų išlaidų efektyvumą ir didesnę Europos mokėjimų rinkos integraciją. Išsiplėtus geografinei veiklos teritorijai ir produktų portfeliui, privatūs paslaugų teikėjai būtų pajėgūs geriau konkuruoti tarptautiniu mastu. Nors techninė atitiktis mokėjimų priėmimui būtų garantuota, poreikis sudaryti komercinius susitarimus išliktų.
ECB kartu su nacionalinių centrinių bankų ir nacionalinių kompetentingų institucijų ekspertais parengė išsamią skaitmeniniu euru laikomo likučio maksimalaus dydžio kalibravimo metodiką. 2024 m. liepos 16 d. vykusiame techniniame posėdyje dėl skaitmeninio euro Mažmeninių mokėjimų eurais tarybos narės asociacijos išdėstė savo nuomonę apie šiam kalibravimui įtaką darančius veiksnius, į kuriuos buvo atsižvelgta rengiant metodiką. Žr. ECB (2024), “Preliminary methodology for calibrating holding limits”, 10 December.
ECB (2024), “Call for expressions of interest in innovation partnerships for the digital euro”, MIP News, 31 October.
Paraiškas pateikė 25 startuoliai, 18 IT bendrovių, dešimt kitų mokėjimo paslaugų teikėjų, devyni universitetai ir penki bankai. Naujų mokėjimo atvejų pavyzdžiai: i) priemiestinėse transporto priemonėse naudojamas mobilusis telefonas kaip registravimosi (išsiregistravimo) prietaisas, su galimybe atgauti pinigus, jei paslaugos teikimas vėluoja; ii) naudojimasis vartotojų teise nutraukti prenumeratas – šis procesas vis dar ne visada būna skaidrus.
2024 m. pradėjome galimų paslaugų teikėjų atrankos procesą. Paskelbėme kvietimus teikti paraiškas sudaryti pagrindų susitarimus dėl penkių skaitmeninio euro komponentų, kuriuos, kaip tikimasi, valdys Eurosistemai nepriklausantys paslaugų teikėjai. Šie komponentai yra: i) vartotojo identifikatoriaus (angl. alias) paieškos komponentas; ii) saugaus keitimosi mokėjimo informacija komponentas; iii) sukčiavimo ir rizikos valdymo komponentas; iv) mokėjimo nesant interneto ar mobiliojo ryšio komponentas ir v) skaitmeninio euro programėlės ir susijusios programinės įrangos vystymo komponentas. Kitų komponentų paslaugos, kaip antai mokėjimų įvykdymas, bus užsisakomos iš Eurosistemos centrinių bankų. Dėl išsamesnės informacijos žr. Piero Cipollonės laišką Europos Parlamento Ekonomikos ir pinigų politikos komiteto pirmininkei Irenei Tinagli “Update on work of digital euro Rulebook Development Group and start of selection procedure for potential digital euro providers”, 3 January 2024.
ECB pateikė užsakymą specializuotai įmonei atlikti išsamų naudotojų tyrimą. Tyrimas buvo pradėtas 2024 m. rugsėjo mėn. Jo tikslas – sužinoti, kam naudotojai teikia prioritetą, ir pagal tai pagerinti skaitmeninio euro vertės pasiūlymą. Pagrindinės tyrimo sritys: i) bendra gyventojų grupių segmentacijos analizė, kurios tikslas – nustatyti, kas naudotųsi skaitmeniniu euru ir kokie būtų poreikiai; ii) naudotojų pageidavimai dėl skaitmeniniu euru laikomo likučio limito – pagal juos bus atliekami techniniai limito kalibravimo metodikos darbai ir iii) pažeidžiamų grupių ir smulkių prekybininkų poreikių išsamūs tyrimai. Taikytos tokios metodikos kaip apklausos, darbas su tikslinėmis grupėmis, tarpusavio pokalbiai ir internetinės bendruomenės greitoms naudotojų apklausoms sukūrimas. Tyrimų rezultatus planuojama paskelbti 2025 m. viduryje.
Europos Parlamentas (2025 m.), PRANEŠIMAS dėl 2024 m. Europos Centrinio Banko metinės ataskaitos, sausio 22 d.
ECB (2020), Report on a digital euro, October.
Europos Centrinis Bankas
Komunikacijos generalinis direktoratas
- Sonnemannstrasse 20
- 60314 Frankfurtas prie Maino, Vokietija
- +49 69 1344 7455
- media@ecb.europa.eu
Leidžiama perspausdinti, jei nurodomas šaltinis.
Kontaktai žiniasklaidai