Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Kā darbotos digitālais euro?

Iedomājieties, ka dodaties uz bankomātu un izņemat 100 euro. Jūsu bankas konta atlikums samazinās par 100 euro, bet tagad jums ir 100 euro skaidrā naudā, ar ko varat veikt maksājumus.

Tāds pats process norisinātos arī digitālā euro gadījumā, tikai jūs nevis konvertētu savā bankas kontā esošo naudu skaidrā naudā, bet pārvērstu to digitālajā euro.

Jūsu digitālais euro – dziļāks ieskats

Pirmais solis būtu savā bankā izveidot digitālo euro maku. Lai to izdarītu, jums būtu iespēja doties arī uz speciāli norīkotu valsts iestādi, piemēram, pasta nodaļu.

Kad digitālais euro maks būtu izveidots, jūs varētu tajā ieskaitīt naudu, izmantojot piesaistītu bankas kontu vai veicot skaidrās naudas iemaksu. No šā brīža jums būtu iespēja sākt maksāt, izmantojot digitālo euro, kas atrodas jūsu makā.

Saņemot naudu digitālajā euro, jūs to glabātu savā digitālā euro makā līdz noteiktam limitam vai noguldītu to savā bankas kontā. To būtu iespējams izdarīt manuāli vai iestatīt, lai tas notiktu automātiski.

Digitālā euro maksājumi vienmēr būtu droši un ātri – vienalga vai tie tiktu veikti klātienē veikalā, internetā vai starp personām.

Kādos gadījumos jūs varētu izmantot digitālo euro?

Ikdienas pirkumi

Savu digitālo euro maku jūs varētu izmantot, gan pērkot rīta kafiju, gan maksājot auklītei. Ar digitālo euro varētu veikt visus elektroniskos maksājumus veikalos, internetā vai starp personām.

Maksājumi starp draugiem

Jums būtu iespēja veikt tiešos maksājumus no maka uz maku, izmantojot tālruni vai pulksteni. Tas būtu tieši tāpat, kā tad, kad atdodat draugam skaidro naudu, ko aizņēmāties. Ar digitālo euro jūs to varētu izdarīt gan tiešsaistē, gan bezsaistē.

Kad dodaties uz ārzemēm

Apmeklējot citu euro zonas valsti, mēs parasti ņemam līdzi skaidro naudu, lai būtu droši, ka varēsim veikt maksājumus un izvairīties no papildu maksas par skaidrās naudas izņemšanu. Izmantojot digitālo euro, jums būtu iespēja bez maksas veikt maksājumus jebkurā euro zonas vietā.

Iepirkšanās internetā

Digitālais euro būtu pieejams arī situācijās, kad skaidro naudu nav iespējams izmantot, piemēram, iepērkoties internetā. Digitālais euro būtu drošs un viegli lietojams maksāšanas līdzeklis, ko nodrošinātu valsts iestāde – ECB.

Papildu funkcionalitāte

Regulārie maksājumi

Lielu daļu mūsu ikdienas tēriņu veido regulāri maksājumi, piemēram, īres maksa katra mēneša sākumā vai maksājumi par bērnu aprūpi. Tāpēc digitālais euro atvieglotu automatizētu maksājumu veikšanu cilvēkiem, kuri vēlētos izmantot šādu funkciju.

Tomēr tas nekad nekļūtu par programmējamu naudu. Par programmējamu naudu dēvē digitālo naudu, ko izmanto ierobežotam mērķim, piemēram, vaučeru.

Turpretī digitālā euro pielietojums būtu neierobežots un tas vienmēr saglabātu savu vērtību. Mēs nevēlamies, lai digitālais euro būtu saistīts ar jebkāda veida ierobežojumiem attiecībā uz to, kur, kad vai ar kādiem maksājumu saņēmējiem iedzīvotāji un uzņēmumi varētu to izmantot.

Turējumu maksimālā robeža

Mēs noteiktu limitu digitālā euro apjomam, ko persona vai uzņēmums varētu turēt savā digitālajā euro makā. Tas palīdzētu novērst pārmērīgu noguldījumu aizplūšanu no bankām, saglabājot finanšu stabilitāti.

Lietotāji, kuri vēlētos veikt maksājumus, kas pārsniedz noteikto limitu, varētu to darīt, piesaistot savu digitālo euro maku savam bankas kontam.

Visas šīs sadaļas lapas