Какво представляват парите?
24 ноември 2015 г. (актуализация – 19 юни 2024 г.)
Вие използвате евробанкноти и монети и вероятно имате банкова сметка. Но какво всъщност представляват парите? Как се създават и каква е ролята на централните банки като ЕЦБ?
Колко знаете за парите си?
Парите са се развивали с времето
В началото те обичайно са били стокови пари – изработени от някакъв ценен материал, като например злато. По-късно парите се превръщат в банкноти, които могат да бъдат разменени срещу злато или сребро. Съвременните икономики като еврозоната използват фиатни пари, които въобще не са свързани с някаква стока.
Еврото като фиатни пари
Фиатните пари са обявени за законно платежно средство и се емитират от централна банка. Те не могат да бъдат превърнати пряко например в злато. Хартията, използвана за банкнотите, не струва много, но парите се приемат, защото са широко използваеми, а централната банка поддържа стабилна стойността им.
Пари в различни форми
Нашето евро може да бъде във формата на банкноти и монети, но може да съществува и в банкова сметка като компютърен запис, или да се съхранява в спестовна сметка. За да сме сигурни, че паричната ни единица остава пригодна и занапред, работим по бъдещи банкноти и по евентуално цифрово евро, което да допълва парите в брой.
Банкноти
Евробанкнотите се произвеждат съвместно от националните централни банки от еврозоната. ЕЦБ отговаря за управлението на количеството банкноти в обращение и контролира дейността на националните централни банки.
Научете повече за евробанкнотитеМонети
Макар че ЕЦБ одобрява обема на евромонетите, които да бъдат емитирани, държавите от еврозоната остават единствените законни емитенти. Въпросите, свързани с монетите, се координират от Европейската комисия.
Научете повече за възпоменателните монетиБъдещите банкноти
Подготвяме се за нова серия евробанкноти, за да ги направим още по-сигурни и устойчиви. За първи път евробанкнотите ще имат изцяло нов дизайн.
Научете повече за бъдещите евробанкнотиЦифрово евро
Подготвяме се за евентуално въвеждане на цифрово евро, за да се осигури на гражданите пряк достъп до централнобанкови пари в цифрова форма. С цифрово евро те ще могат да плащат винаги и навсякъде в еврозоната – също както сега с банкнотите, но в цифрова форма.
Научете защо проучваме възможността за цифрово евроКак се създават парите?
За да разберете как се създават парите, е важно да правите разлика между два вида пари.
- Зад централнобанковите пари стои обществена институция като ЕЦБ. В еврозоната такива пари могат да създават националните централни банки. Те са най-видими за гражданите под формата на банкноти. Друг вид централнобанкови пари са депозитите, които търговските банки държат в централната банка. Те се наричат централнобанкови резерви. Те се създават по електронен път, посредством нашите операции на открития пазар.
- Парите на търговските банки съставляват по-голямата част от парите, които хората реално използват. Те са подкрепени и балансирани от активи, държани от търговските банки. Банките ги създават, като увеличават балансовото си число. Ако например търговска банка Ви отпусне заем за покупка на автомобил, тя създава пари. Когато изплатите заема, така създадените пари изчезват.
Колко пари има в икономиката?
ЕЦБ определя парични агрегати, с които измерва количеството пари в еврозоната и предоставя информация за състоянието на икономиката – от тесния паричен агрегат M1, който включва банкноти, монети и банкови депозити, които клиентите могат бързо да изтеглят, до широкия паричен агрегат M3, който включва и дългосрочни депозити и други подобни активи.
Проверете какво сте научили!
Проверете колко знаете за парите с тази интерактивна викторина. Готови ли сте за предизвикателството?
ВИЖТЕ СЪЩО