Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o Maastrichtskej zmluve
Zmluva položila základy dnešnej podoby Európskej únie.
Maastrichtská zmluva, oficiálne známa ako Zmluva o Európskej únii, položila základy dnešnej podoby Európskej únie.
Jej podpísaniu v holandskom meste Maastricht, ktoré leží v blízkosti hranice s Belgickom a Nemeckom, predchádzalo niekoľko rokov medzivládnych diskusií. Týchto päť vecí by ste mali o zmluve vedieť:
1.
Bola ňou zriadená Európska únia.
Rozšírenie spolupráce
Maastrichtská zmluva podstatne rozšírila spoluprácu medzi európskymi krajinami v mnohých nových oblastiach:
2.
Podpísalo ju 12 krajín.
3.
Položila základy eura.
Jednotná európska mena
Maastrichtská zmluva vytvorila podmienky na zavedenie jednotnej európskej meny: eura. Zároveň ňou bola zriadená Európska centrálna banka (ECB) a Európsky systém centrálnych bánk a boli stanovené ich úlohy. Hlavnou úlohou ECB je udržiavať cenovú stabilitu, t. j. chrániť hodnotu eura.
Prijatím zmluvy sa zavŕšilo niekoľko desaťročí diskusií o rozširovaní hospodárskej spolupráce v Európe. V roku 1986 európski lídri opätovne otvorili rokovania o zavedení jednotnej meny a v roku 1989 sa zaviazali uskutočniť proces prechodu na novú menu v troch etapách.
Maastrichtská zmluva formálne stanovila tieto etapy:
4.
Zaviedla kritériá, ktorých splnenie je podmienkou zavedenia eura.
Zmluva tiež stanovila pravidlá fungovania eura v praxi vrátane predpokladov, ktoré musí krajina splniť na vstup do eurozóny.
Účelom týchto pravidiel, ktoré sa tiež označujú ako Maastrichtské kritériá alebo konvergenčné kritériá, je zabezpečiť, aby v eurozóne zostala aj po vstupe nových krajín zachovaná cenová stabilita.
Pravidlá majú zaručiť stabilitu hodnotených krajín v nasledujúcich oblastiach:
5.
Znamenala obrovský skok vpred v európskej integrácii.
Zbližovanie Európy
Od podpísania Maastrichtskej zmluvy dochádza k zbližovaniu európskych krajín, hoci niektoré politické oblasti, napríklad hospodárska a rozpočtová politika, naďalej zostávajú v kompetencii jednotlivých krajín. Európski lídri sa dohodli na ďalších krokoch k prehĺbeniu integrácie medzi krajinami Európy, napríklad:
V súčasnosti využíva výhody európskej spolupráce viac ako 450 miliónov obyvateľov 27 členských štátov.
Od odsúhlasenia plánu na vytvorenie jednotnej meny sa euro stalo druhou najobchodovanejšou svetovou menou a je súčasťou každodenného života viac ako 350 miliónov obyvateľov v krajinách eurozóny.