Öt tudnivaló a maastrichti szerződésről
A Szerződés vetette meg az Európai Unió ma ismert formájának alapjait
A Maastrichti Szerződés – hivatalos nevén az Európai Unióról szóló szerződés – vetette meg az Európai Unió ma ismert formájának alapjait.
A sokévnyi kormányközi tárgyalássorozat eredményeként megkötött Szerződést a belga és német határhoz közeli holland városban, Maastrichtban írták alá. Az alábbiakban öt tudnivaló olvasható róla.
1.
Létrehozta az Európai Uniót
Szorosabb együttműködés
A Maastrichti Szerződés sokkal szorosabbra fűzte az európai országok közötti együttműködést, több új területen is:
2.
Tizenkét ország írta alá
3.
Lefektette az euro alapjait
Egységes valuta az európaiaknak
A Maastrichti Szerződés készítette elő az egységes európai pénznemhez, az euróhoz vezető utat. A Szerződésben az Európai Központi Bank (EKB) és a Központi Bankok Európai Rendszere (KBER) megalapításáról és ezek céljairól is rendelkeztek. Az EKB elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, vagyis az euro értékének megőrzése.
A Szerződés az európai gazdasági együttműködés szorosabbra fűzéséről folytatott több évtizedes tanácskozás betetőzése volt. Az európai vezetők 1986-ban újra napirendre tűzték a közös pénz tervét, majd 1989-ben elköteleződtek a három szakaszból álló átmenet mellett.
A Maastrichti Szerződésben hivatalosan is meghatározták ezeket a szakaszokat:
4.
Meghatározta az euro bevezetéséhez teljesítendő kritériumokat
A Szerződés az euro gyakorlati működési szabályait is kialakította, például azt, hogy mit kell tenniük az euroövezethez csatlakozni kívánó országoknak.
A maastrichti kritériumokként vagy konvergenciakritériumokként is emlegetett szabályok arra szolgálnak, hogy az euroövezetbeli árstabilitás akkor is fennmaradjon, amikor további országok veszik át a közös valutát.
A szabályok garantálják a belépők stabilitását a következő területeken:
5.
Hatalmas előrelépés volt az európai integráció irányába
Az európaiak közelebb kerültek egymáshoz
A Maastrichti Szerződés aláírása óta az európai országok szorosabbra fűzték kapcsolataikat, ugyanakkor néhány terület, mint például a gazdaságpolitika és a költségvetési politika, nemzeti hatáskörben maradt. Az európai államok integrációjának továbbvitele érdekében az európai vezetők további lépésekben is megállapodtak, például a következőkben:
Az európai együttműködés előnyeit ma 27 tagállam mintegy 450 millió polgára élvezi.
Az euro a bevezetéséhez vezető ütemterv elfogadását követő években a világ második legtöbbet kereskedett pénzneme lett, és az euroövezeti országokban mintegy 350 millió polgár mindennapjainak szerves része.
SZERETNE TÖBBET MEGTUDNI?
ITT RÉSZLETESEBB INFORMÁCIÓKAT TALÁL